Χωρίς κατηγορία

Μια καρκινοπαθής δρομέας βγήκε πρώτη στα 10 χλμ των Μικρασιατών

Η 48χρονη Αλεξάνδρα Παναγιώτου πρώτευσε στον αγώνα δρόμου «Στις γειτονιές των Μικρασιατών προσφύγων» που έγινε την Κυριακή 23/9 και παράλληλα αναδεικνύεται και νικήτρια στη μάχη με τον καρκίνο του μαστού. Ο χρόνος της 45:35.36.

Η ίδια δήλωσε μετά τον τερματισμό: «Είμαι ευτυχής που έλαβα μέρος στο σημερινό αγώνα μετά τη μεγάλη προσωπική περιπέτεια υγείας. Πάλεψα τον καρκίνο του μαστού… Όλα δείχνουν ότι τον νίκησα! Σε αυτή τη μάχη με βοήθησε πολύ η δρομική δραστηριότητά μου».

Δυο ημέρες πριν, την Παρασκευή είχε υποβληθεί στην τελευταία προληπτική χημειοθεραπεία…

Στον αγώνα δρόμου που διοργάνωσαν για 4η φορά οι Δήμοι των προσφυγουπόλεων της Νέας Ιωνίας και της Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας σημείωσαν μεγάλη επιτυχία και προσέλκυσαν αθλητές μεγάλου βεληνεκούς.

Η νικήτρια των 10 χλμ κατέχει την 21η καλύτερη ελληνική επίδοση στον μαραθώνιο. 2η τερμάτισε η δρομέας του ΑΠΣ «Τελμησσός» Ροδάνθη Διαμαντέα και 3η η Μαρία Παππά.

Νικητής στους άνδρες ήταν ο πρωταθλητής Κώστας Πούλιος. 2ος ακολούθησε ο Γιώργος Ρουκλιώτης και 3ος ο Λάζαρος Σαντοριναίος.