Αθλητισμός

Στην τετράδα του κόσμου η Εθνική Κωφών Γυναικών

Η Εθνική Κωφών Γυναικών νίκησε με το εμφατικό 57-44 την οικοδέσποινα Πολωνία και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην πόλη Λούμπλιν.

Οι διοργανώτριες στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανώτερες και φάνηκε ότι θα έβαζαν δύσκολα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, καθώς προηγήθηκαν 19-11.

Με επιμέρους σκορ 20-3 στη δεύτερη περίοδο όμως, οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα αποκατέστησαν την… τάξη και πήγαν προηγούμενες στο ημίχρονο με 31-22.

Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι και η Εθνική Ελλάδας παρέμενε κυρίαρχη στο παρκέ. Στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 32-48 και όλα είχαν κριθεί.

Στην τελευταία περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα φρόντισε απλά να διατηρήσει το προβάδισμα κι έφτασε στη νίκη με 57-44.

Κορυφαία για την Ελλάδα ήταν η Κοτσιάφτη με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε στην τετράδα και απέχει δύο νίκες από την κατάκτηση της κορυφής.

Δεκάλεπτα: 19-11, 22-31, 32-48, 44-57