Χάλκινο μετάλλιο ο Τριανταφύλλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο
![](https://www.amea-care.gr/wp-content/uploads/2018/09/Triantafylloy_Panos_spathi_amea-1021x576-780x405.jpg)
Στο πόντιουμ των νικητών, για δεύτερο σερί Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο, βρέθηκε απόψε ο Πάνος Τριανταφύλλου.
Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β` στη διοργάνωση που φιλοξενείται για 3η ημέρα στο Τέρνι της Ιταλίας, δημιουργώντας έτσι σερί ευρωπαϊκών μεταλλίων, αφού δύο χρόνια πριν, στην Ρώμη, ήταν 2ος στο ίδιο όπλο.
Εκεί ο Τριανταφύλλου σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και προκρίθηκε ως πρώτος από τον 4ο όμιλο.
Στη φάση των 16, νίκησε με 15-6 τον Βρετανό Σαχ Ρασίντ, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε με 15-14 του Γάλλου Γιανίκ Ιφεμπέ. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, ηττήθηκε με 15-12 από τον Πολωνό Γκρεγκόρζ Πλούτα, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.