Την 19η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού τυφλών και μερικώς βλεπόντων κατέλαβε ο Κλήμης Λαέρτης
![](https://www.amea-care.gr/wp-content/uploads/2018/10/klimis1-640x405.jpg)
Την 19η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σκακιού τυφλών και μερικώς βλεπόντων (2nd IBSA INDIVIDUAL CHESS WORLD CHAMPIONSHIP) που φιλοξενήθηκε στο Πόρτο Καράς στην Χαλκιδική, κατέλαβε ο Κλήμης Λαέρτης.
Ακόμη από ελληνικής πλευράς ο Ανδρέας Αλλά ήταν 21ος, ο Ανέστης Δημόπουλος 22ος και ο Φίλιππος Μπουδαλάκης 23ος.
Η τριάδα των μεταλλιούχων ήταν… ρωσική υπόθεση. Στην κορυφή της κατάταξης βρέθηκε ο Στάνισλαβ Μπαμπαρίκιν, ενώ ακολούθησαν οι Γιούρι Μεσκόφ και Αλεξέι Σμιρνόφ.