Δώρο ζωής από τη 17χρονη Ρεθεμνιώτισσα Νεκταρία Μπαλάση σε πέντε ασθενείς
![](https://www.amea-care.gr/wp-content/uploads/2020/02/dorea-organon-Nektaria-780x445.jpg)
Τη γενναία απόφαση να δωρίσουν τα όργανα της κόρης τους, Νεκταρίας, πήραν οι γονείς Ιωάννα Σαρρή και Γιώργος Μπαλάσης, από το Ρέθυμνο, προκειμένου ο θάνατος του μόλις 17 ετών κοριτσιού να δώσει ζωή σε συνανθρώπους μας με σοβαρές ασθένειες.
Η μικρή Νεκταρία, για δύο εβδομάδες έδωσε μάχη στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου και δυστυχώς κατέληξε τα ξημερώματα.
Η κηδεία της μικρής Νεκταρίας θα γίνει αύριο Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου, στις 12 το μεσημέρι στην Αμνάτο.
Η μητέρα του κοριτσιού Ιωάννα Σαρρή είναι αστυνομικός και ο πατέρας Γιώργος Μπαλάσης είναι διοικητής της Τροχαίας Ρεθύμνου.